Kategorie
Bez kategorii

To tylko twoja opinia

Wydawać się może, że otaczająca nas rzeczywistość prezentuje się identycznie dla każdego.

Yeah? Well, you know, that’s just like, uh, your opinion, man.

Wydawać się może, że otaczająca nas rzeczywistość prezentuje się identycznie dla każdego. W końcu wszyscy odczuamy ciepło słońca i ślepniemy, kiedy próbujemy na nie spojrzeć, czujemy chłód po trzymaniu w rękach przez kilkanaście sekund lodu, doświadczamy wilgoci w kontakcie z deszczem. Mimo to każdy rejestruje te doznania w inny sposób.

Weźmy na przykład temperaturę. Kto pracował latem w biurze, ten doskonale zdaje sobie sprawę, że pojęcie ciepła i zimna to sprawa absolutnie subiektywna. Osobiście byłem niejednokrotnie wciągnięty w batalię o ustawienie odpowiedniego poziomu mocy klimatyzatora, który na przemian był ustawiany to na osiemnaście, to na dwadzieścia pięć stopni, gdyż jednej osobie było za ciepło, innej zaś za zimno. Jest absolutnie niemożliwe ustalenie czyje pojęcie optymalnej temperatury jest właściwe, ponieważ każdy odczuwa ją na swój sposób. Podobnie ma się sprawa z poziomem ostrości dań. Są osoby, dla których duże ilości pikantnego ketchupu będą nie do przełknięcia, jak również jednostki potrafiące ocenić posiłek z dużą zawartości sosu habanero jako nieco mdłe. Kto ma rację? Zależy, kogo spytasz.

Wszystko dlatego, że każdy z nas ma inny odbiór rzeczywistości i poniekąd sami kształtujemy obraz świata. Wystarczy sobie przypomnieć, że nasze uszy mają ograniczony zakres słyszalnych częstotliwości dźwięku, więc nie jesteśmy zdolni usłyszeć infradźwięków oraz ultradźwięków, choć inne zwierzęta są w stanie je słyszeć. Nasze oczy nie dostrzegą podczerwieni ani ultrafioletu, choć istnieją. Tak więc już sama nasza anatomia sprawia, że nasza percepcja rzeczywistości jest niepełna i oganiczona. Dodatkowo nasz mózg skonstruowany jest w taki sposób, że wszystko, co odbieramy, uznajemy za obiektywne. To dlatego potrafimy być zaskoczeni, że minęliśmy kogoś ubranego w kurtkę i szalik, kiedy nam jest idealnie w samej bluzie, z tego samego powodu może zaskakiwać, że ktoś nie odczuwa piekła w ustach po zjedzeniu całego słoika papryczek jalapeno.

Sprawa robi się jeszcze ciekawsza, jeżeli weźmie się pod uwagę, że mózg działa w ten sam sposów w odniesieniu do naszych poglądów. Ciekawie ujął to w jednym ze swoich wystąpień fantastyczny komik George Carlin – kiedy jedziemy samochodem odnosimy wrażenie, że każdy, kto jedzie wolniej od nas to ślimak, zaś jadący szybciej to bezmyślni wariaci? Pytanie brzmi: skąd masz pewność, że twoja definicja jest właściwa? Skąd pewność, że to nie ty jesteś tym piratem drogowym albo ślimakiem?

Nasze postrzeganie świata jest uzależnione od bardzo wielu czynników i sądzę, że nie istnieją na tym świecie dwie osoby, które na każdą sprawę patrzyłyby w identyczny sposób. Wiek, płeć, pochodzenie, wykształcenie, doświadczenie – to wszystko kreuje nasze opinie i poglądy. Mając to wszystko na uwadze można dojść do wniosku, że nasza perspektywa jest zniekształćona, więc warto brać na te zniekształcenia poprawki w ocenie rzeczywistości, szczególnie, jeżeli sprawa dotyczy kwestii poglądów czy kultury. Jeżeli ktoś wyraża opinię lub ocenę sprzeczną z naszą własną, to cytując Łonę „bądź uprzejmy mieć wątpliwość”.

Zanim uznasz wyższość swoich poglądów nad resztą osób biorących udział w dyskusji, lepiej wsłuchać się w to, co mają do powiedzenia, postarać się zrozumieć ich punkt widzenia i argumenty. Kto wie, może się okaże, że choć ostatecznie z czymś się nie zgadzacie, to znajdą się kwestie łączące wasze perspektywy. Może odwrócisz swój światopogląd o 180 stopni, a może wręcz zacementujesz swoje spojrzenie na daną sprawę. Kto to wie.

Pamiętaj jednak, że każdy z nas jest inny i nie ma możliwości obiektywnej oceny, czy sernik powinien zawierać rodzynki czy nie, bo każdy ma inny gust.

484 dni

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *