Kategorie
Felieton

Czas na postanowienia końcoworoczne!

Czujesz, że ten rok nie minął Tobie tak, jak powinien? Żałujesz, że nie wystarczyło wytrwałości w realizacji noworocznych postanowień? Zrób postanowienia końcoworoczne!

Czujesz, że ten rok nie minął Tobie tak, jak powinien? Żałujesz, że nie wystarczyło wytrwałości w realizacji noworocznych postanowień? Czy mimo tego chcesz osiągnąć pewien sukces w zbliżającym się powoli do końca (jakie powoli, jak ten czas leci jak burza) roku? Jeżeli tak, to mam pewną propozycję, która może uprzyjemnić pożegnanie starego i wkroczenie w nowy rok.

Zrób postanowienia końcoworoczne!

Postanowienia końcoworoczne to pomysł, który przyszedł mi do głowy parę lat temu i który polecam każdemu, kto chce coś zmienić w swoim życiu, lecz potrzebuje jakiegoś sposobu na zmotywowanie się do działania. Może to z początku brzmieć nieco zabawnie, ale zapewniam, że po wypróbowaniu tej metody spojrzysz na nią jako całkiem ciekawy sposób na realizację swoich celów i dość dobrą konkurencję dla przereklamowanych postanowień noworocznych.

Postanowienia noworoczne robił chyba każdy (na koniec 2018 roku była to ponoć – według sondaży znalezionych przeze mnie w Internecie – co druga osoba w kraju), lecz większość poddawała się w swoich postanowieniach już w końcówce stycznia! W zasadzie tylko kilka procent z osób, które robiły sobie takie postanowienia, było w stanie w nich wytrwać przez cały rok. Dlatego też jeżeli nie jesteś jedną z takich osób i chcesz mimo wszystko coś zmienić, to postaw tym razem na postanowienia końcoworoczne!

Wydawać by się mogło, że za dużej różnicy nie ma, czy postanowienia robi się na koniec roku czy na początku, jednak jest pewien czynnik, który może odegrać dużą rolę w podtrzymywaniu motywacji do osiągnięcia celu, a jest nim granica czasowa. Chodzi o to, że postanowienia noworoczne robi się zwykle na zawsze, bez określania w którym momencie lub do kiedy cel ma być osiągnięty. Z postanowieniami końcoworocznymi jest inaczej. Lepiej brzmi „do końca roku nie będę palił”, niż samo „rzucę palenie”. Nieokreślona przyszłość, a kilka tygodni stanowi różnicę. Łatwiej w czymś wytrwać, jeśli wiadomo, jak długo to potrwa. A jak już wytrzymasz do Sylwestra? Zapewne będziesz usatysfakcjonowany tym, że się udało i zechcesz pociągnąć postanowienie dalej, tym bardziej, że w wielu przypadkach dwa-trzy miesiące to okres, kiedy przy wytrwałej i sumiennej realizacji postanowienia zaczynają uwidaczniać się pierwsze efekty, przykładowo po dwóch miesiącach ćwiczeń zauważysz co najmniej lekką poprawę sylwetki i wydolności organizmu, zaś ucząc się przez trzy miesiące języka zdasz sobie sprawę, że możesz bez większych trudności uczestniczyć w prostej konwersacji.

Możesz to potraktować również jako swego rodzaju okres próbny przed podjęciem postanowienia noworocznego. Jeżeli nie jesteś pewien, czy będzie Ci się podobała nauka tańca, to chodząc na zajęcia przez czas, jaki został do końca roku, powinieneś się o tym przekonać. To samo podejście można zastosować do jakiegokolwiek planu, celu czy postanowienia. Dodatkowo jeżeli uznasz, że na okresie próbnym kończysz, to przynajmniej będziesz mógł odnotować mały sukces na koniec roku, przez co będziesz mógł go wspominać trochę milej, kiedy będzie przemijał. Za to jeżeli stwierdzisz, że mimo wszystko to dobry pomysł i chcesz go kontynuować, to będziesz miał solidne podstawy, aby od pierwszego stycznia w tym wytrwać – na pewno przez ten czas będziesz miał już wyrobione pewne nawyki związane ze swoim postanowieniem.

Co jeszcze mogę zaproponować, aby realizacja celu była łatwiejsza? Zamiast mówić „od jutra”, używaj stwierdzenia „tylko dzisiaj”. Jeżeli chcesz przestać objadać się słodyczami, a masz na wyciągnięcie ręki jakieś łakocie, powiedz sobie, że akurat dzisiaj nie zjesz. Jednodniowy post nie wydaje się tak ciężki do wytrzymania, jak świadomość, że masz unikać czegoś przyjemnego przez dłuższy czas. Poza tym przyszłość jest wielką niewiadomą, dlatego skup się na teraźniejszości.

Jeżeli potrzebujesz jeszcze jakichś rad, to poszukaj w internecie, tam jest dużo blogów osób zajmujących się motywowaniem i rozwojem osobistym, z których wiedzy możesz skorzystać. Jakie będzie Twoje postanowienie końcoworoczne?

428 dni

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *