Kategorie
Inne

Czego sobie życzę na urodziny?

Dzisiejszy wpis będzie krótki, bo przysiadłem do niego dopiero w dniu publikacji. Będzie też trochę bardziej osobisty, ponieważ i okazja do jego napisania jest taka. Otóż dzisiaj obchodzę swoje dwudzieste dziewiąte urodziny.

Nie wiem, czy to ma znaczenie, który raz właściwie już obchodzę urodziny, bo wraz z ilością poznanych osób w przeróżnych przedziałach wiekowych zaczynam mieć wrażenie, że od pewnego wieku tak naprawdę ta jedna świeczka więcej na urodzinowym torcie nie zmienia nic. Wiadomo, biologia czyni swoje i zmiany organizmu – zarówno te powierzchowne, jak i wewnętrzne – mogą się pojawiać.

Jest to jednak mało ważne, ponieważ pierwsze skrzypce gra nastawienie do życia. Poznałem bardzo młode osoby, które twierdziły, że próby realizowania swoich marzeń i celów jest w zasadzie bezsensowne i zbyteczne, bo i tak się nie uda, tkwiły więc w miejscu, w którym nie chciały, robiąc rzeczy, których nie lubią, zaś szczytem spontaniczności było zamieszanie w cukru w herbacie poprzez kręcenie łyżką przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Poznałem też osoby, których metryka jest zbliżona bardziej do moich dziadków niż rodziców, którzy tętnili życiem i korzystali z każdej okazji, by je poprawić albo urozmaicić i jedyne, po czym można było poznać, że niejedną wiosnę już przeżyli, to siwe włosy i nieco bardziej pomarszczona skóra. Osobiście dążę do tego, by znajdować się w tej drugiej grupie.

Jeśli jestem statystycznym polskim mężczyzną, to zostało mi jeszcze jakieś 45 lat życia, czyli 16425 dni. Jest to wystarczająco dużo czasu, aby móc zrealizować swoje cele, aby popełnić mnóstwo błędów, przyjąć wiele nauk, zwiedzić dziesiątki nowych miejsc, poznać setki nowych osób. Mam jednak nadzieję, że bez względu na to, co się stanie, zarówno za rok, jak i za 10, 20 czy 30 lat będę wciąż wierzył, że warto żyć i walczyć o to, by przeżyć je według swoich zasad.

Dlatego z okazji urodzin życzę sobie, abym przez przynajmniej kolejny rok, a najlepiej do ostatniego dnia, pamiętał o kilku rzeczach:

  1. Nie warto brać świata zbyt poważnie
  2. Szczęścia szukaj w sobie, nie na zewnątrz
  3. Uciekniesz od błędów tylko wtedy, kiedy nic nie będziesz robić
  4. Najpierw pomagaj sobie
  5. Pieniądze to tylko narzędzie, a nie cel, do którego warto dążyć
  6. Świat jest zbyt duży, by siedzieć w jednym miejscu
  7. Szkoda nerwów na kłótnie i obrażalstwo
  8. Korzystaj z okazji, by spróbować czegoś nowego
  9. Dbaj o relacje z bliskimi osobami
  10. Bądź wdzięczny za wszystko, co otrzymujesz od życia

Jest to tylko kilka rzeczy, o których chciałbym pamiętać przez kolejny rok, ale mam nadzieję, że i ty odnajdziesz coś dla siebie w jednym z tych punktów.

366 dni

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *