Kategorie
Madera Podróże

Sylwester w Funchal

Jeżeli szukasz miejsca, w którym będziesz mógł przeżyć w sposób wyjątkowy przywitanie nowego roku, powinieneś zdecydowanie skierować swój wzrok na stolicę Madery.

Funchal jest niewątpliwie miejscem fascynującym, pełnym urokliwych miejsc. Jest to też miejsce, do którego na ostatni dzień w roku przybywa dziesiątki tysięcy turystów! Znakomita większość z nich przybywa na pokładach statków wycieczkowych – w ubiegłym roku do Funchal przybiło łącznie 10 tego typu statków, którymi podróżowało dwadzieścia pięć tysięcy pasażerów i 9000 członków załogi, czyli łącznie 34 tysiące osób! Tylko dwa z nich zostały całą noc w porcie; pozostałe osiem zatrzymały się na otwartych wodach blisko miasta, by kilkanaście minut po północy kierować się w dalszą podróż.

Co sprawia, że Madera jest tak atrakcyjnym miejscem w trakcie Sylwestra? Niewątpliwie wielka zasługa w tym zapierającego dech w piersiach pokazu sztucznych ogni, który od wielu lat jest stałym elementem witania nowego roku na tej wyspie. Kiedy zegary wybiją północ, Funchal zostaje dosłownie otoczone blaskiem petard i fajerwerków, które są odpalane z kilkudziesięciu miejsc jednocześnie, tworząc niesamowity, trwający łącznie osiem minut spektakl. Jest to wydarzenie na tyle wyjątkowe, że pierwszy taki pokaz z przełomu 2006/2007 został zapisany do Księgi Rekordów Guinessa jako największy pokaz sztucznych ogni. W tym czasie z 31 stanowisk naziemnych i 6 nawodnych wystrzelono 17 ton materiałów wybuchowych w postaci ponad 660 tysięcy fajerwerków! Pokaz ten jest od tamtej pory powtarzany z podobną pompą i mimo, iż w 2012 roku Kuwejt odebrał Maderze ten tytuł, to wciąż można być pewnym, że show w Funchal będzie każdego roku równie wyjątkowy!

Źródło zdjęcia: travel-to-madeira.com

Warto wtedy znaleźć odpowiednio wcześniej dobre miejsce do obserwacji, co może stanowić nie lada wyzwanie, gdyż przestrzeń na najważniejszych punktach widokowych potrafią być zajmowana już od samego rana. Wiele osób decyduje się również na oglądanie pokazu z centrum miasta, gdzie przed północą tłumy opuszczają domy, hotele czy restauracje, by udać się w kierunku placu miejskiego lub promenady w celu podziwiania wybuchowego spektaklu. Można też rozważyć oglądanie pokazu z oceanu – wiele firm organizujących na co dzień rejsy katamaranami i mniejszymi statkami przygotowuje specjalną ofertę na sylwestrową noc. W tym przypadku zwłoka rownież nie jest wskazana, gdyż miejsca rozchodzą się bardzo szybko!

Gdy wybije północ, warto chociaż na chwilę oderwać się od hipnotyzującego pokazu, aby w trakcie dwunastu uderzeń zegara zjeść dwanaście winogron (lub rodzynek) i pomyśleć życzenie przy każdym z nich – w ten sposób zapewnisz sobie pomyślność w nadchodzącym roku. Bardzo wskazane jest też posiadanie w tym czasie pieniędzy w kieszeni, dzięki czemu nie zabraknie ich przez cały rok. Sam pokaz fajerwerków to nie tylko rozrywka, ale również sposób na to, aby przepędzić i odstraszyć złe duchy krążące po wyspie!

Źródło zdjęcia: madameedith.com

Samo Funchal w ostatnie dni w roku tętni życiem – w zasadzie każdego dnia można wybrać się na jakiś koncert lub spektakl, między innymi koncert Orkiestry Madery, który ma miejsce ostatniego dnia roku w pobliżu portu. Avenida Arriaga, jedna z głównych ulic miasta, zapełniona jest kramikami, w których można kosztować lokalne specjały. To wszystko, w połączeniu z bożonarodzeniowymi iluminacjami i ozdobami sprawia, że na koniec grudnia i początek stycznia stolica Madery jest niewątpliwie miejscem z niepowtarzalnym, magicznym klimatem.

Jeżeli za rok będziesz zastanawiał się nad miejscem powitania nowego roku, zdecydowanie rozważ Maderę i Funchal – jest to jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc, w którym można być w Sylwestra i Nowy Rok.

356 dni

1 odpowiedź na “Sylwester w Funchal”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *